вигул собакЦими вихідними із Львівського комунального підприємства «Лев» поїхав у родину 2000-й хвостатий підопічний — молоденька киця Білка

Саме стільком безпритульним чотирилапим пощастило

знайти домівки за час, що «Лев» працює згідно з програмою відлову-стерилізації-вакцинації та прилаштування тварин у родини. У найближчих планах підприємства — спільно з партнерами облаштувати у Львові мережу вигульних зон та майданчиків для господарських собак, а також запустити роботу крематорію для тварин, що дуже необхідний у нашому місті.

Про це повідомляє прес-служба Львівської міської ради, передає ДНК.

Упродовж останніх 3,5 років, відколи ЛКП «Лев» радикально змінило методи роботи, розпочавши активно працювати над зменшенням кількості безпритульних тварин на території міста гуманними способами (відлагодило системну роботу за програмою відлову-стерилізації-вакцинації-прилаштування або відпуску на місце відлову тварин-безхатьків), на підприємство потрапило кілька тисяч собак та котів, знайдених на вулиці. Більшість із них знайшли господарів та стали домашніми улюбленцями. Так, за 3,5 роки активної роботи команди ЛКП «Лев» над популяризацією та промоцією «всиновлення» (адопції) безпритульних тварин, у сім’ї поїхало 2000 безпритульних чотирилапих. Відсоток прилаштування відловлених на вулиці собак у 2018 році сягнув 80%. Важливу роль у цьому процесі відіграло відкриття навесні 2017 року першого в Україні Центру адопції безпритульних тварин.

«Цей відсоток насправді є унікальним не тільки для України та Європи, але й для усього світу. 70% прилаштувань за 15 днів перебування собак на підприємстві — це неймовірні речі, і я за них хочу дуже подякувати. У мешканців змінилась свідомість: зараз модно та престижно взяти безпритульного собаку з ЛКП «Лев», з притулку «Милосердя» чи у волонтерів, які їх перетримують. Ми змінюємо культуру у Львові, і я переконана, що будемо змінювати культуру у всій Україні.

Ми зараз працюємо також над, тим що власникам тварин у нашому місті було комфортно вийти погуляти, тож уже сьогодні розпрацювали стратегію будівництва вигульних майданчиків. Таких зон буде 75, і впродовж найближчих 5 років плануємо її реалізувати. Ми об’їздили кожен район, обійшли всі парки, поспілкувалися з громадою міста, зробили опитування у соцмережах, і зараз в нас вже є перші 75 локацій, які ми будемо реалізовувати, і в нас справді буде така перша в Україні інфраструктура культурного вигулу тварин.

Ми тішимося з того, що відсоток прилаштування доволі високий: на цих вихідних було прилаштовано 2000-у тварину впродовж дії програми регулювання чисельності безпритульних тварин у місті. Власне, це дуже гарний показник”, — розповіла директорка ЛКП «Лев» Оксана Кошак.

Львів’яни, згідно з офіційними даними, утримують 41 тисячу господарських собак. Кожного ранку та вечора тварин виводять на вулицю для прогулянки та справляння природних потреб, проте в місті облаштовано лише дві спеціальні вигульні зони, чого критично мало. «Ми — перше місто в Україні, яке уже розробило стратегію комфортного вигулу собак, прибирання за ними та безпеки мешканців. Упродовж наступних 5 років у місті буде облаштовано 75 вигульних майданчиків, один із них — поряд з ЛКП „Лев“. Його метою буде, в тому числі, ще й соціалізація чотирилапих. Завдяки цій мережі Львів стане ще більш безпечним та комфортним містом», — каже Оксана Кошак.

«Спільно з ЛКП «Лев» ми вирішили, що найкраще для Львова зараз, коли місто інтенсивно розбудовується, визначити це питання стратегічно, тобто підійти до нього так, щоб запланувати за 5 років максимально можливу на цей момент кількість ділянок, щоб їм надати належного юридичного статусу, закріпити юридично, що це ділянки для вигулу собак. І поступово їх облаштовувати. Тобто зараз в департаменті містобудування всі ці запропоновані локації, які ми спільно з головами РА визначили, перевіряють на приналежність до міста.

Унікальність цієї стратегії, підходу, який ми пропонуємо, полягає в тому, що зони для вигулу будуть трьох типів. Перша — прогулянкова зона, де можна гуляти із собакою на поводку. Вона буде оснащена станціями для прибирання, щоб мешканці обов’язково дотримувалися чистоти. Це будь-які зелені зони Львова: алеї, невеличкі сквери, де неможливо облаштувати повноцінний майданчик, але тим не менш для того, щоб там було чисто, і щоб люди мали право там прогулятися зі своїм улюбленцем, воно буде ознаковане як прогулянковий маршрут.

Другий тип — це майданчики для вигулу невеликої площі — від 900 м кв, здебільшого в кварталах зі щільною забудовою — житлових масивах, де місця не так багато. Але площа від 900 метрів вже дозволить нам зробити дві секції — для цуциків і великих собак, щоб всім було комфортно.

І третя категорія — це великі тренувально-вигульні майданчики. В основному вони будуть розміщені в парках. Рекомендована площа — від 4000 м кв, тобто це вже будуть справжні великі зони, де можна буде і бігати, і бавитись, і тренуватись.

Також ми плануємо зробити сенсорний сад — це унікальне для України поняття, місце, де собаки отримують не лише фізичне навантаження, але й можливість працювати над своїми фобіями, страхами, отримувати інтелектуальні завдання, тобто це спеціально облаштована зона, де є і різні для тактильних відчуттів поверхні, і різні рослини, у тому числі — лікарські. Там буде простіше адаптувати та соціалізувати собак з вулиці, які в стані стресу потрапляють на ЛКП «Лев»”, — розповіла координаторка ініціативи Dog-Friendly City Ольга Кирилович.

Щороку в місті помирає близько 2 тис. тварин, проте питання утилізації їхніх трупів та захоронення залишається відкритим. ЛКП «Лев» знайшло рішення — ще до кінця 2018 року підприємство придбає сучасне обладнання, яке відповідатиме європейським нормам екологічності, а саме піч-крематор для утилізації трупів тварин. Запрацює установка з початку 2019 року. На придбання устаткування із природоохоронного фонду міста виділили 1 млн грн.

«Ідея щодо крематорія не нова, адже власники тварин, на жаль, станом на сьогодні не можуть якісно вирішити питання утилізації трупів своїх улюбленців. Відповідно, ми хочемо надати цей сервіс: купити піч-крематорій, де можна буде зручно утилізувати труп тварини, потім отримати урну з прахом, і це буде відбуватися цивілізовано, як у всьому світі. Цього тижня плануємо оголосити тендер, щоб закупити таке обладнання, також паралельно з департаментом вирішуємо, де саме буде встановлено піч-крематорій. Обладнання з’явиться до кінця цього року. На його закупівлю й облаштування ділянки потрібно, орієнтовно, 1 млн гривень. Кремація буде платною», — додає Оксана Кошак.