Сувора дівчинкаФото, відоме в інтернеті як «Зла дівчинка», зроблене у Львові 1 травня 1968 року і стало дуже відомим останнім часом, має дуже глибокий сенс

І сенс цей закладений в підтексті, пов’язаному з роком, в

який це фото зроблено.

Як помітила письменниця і журналістка з Хорватії Славенка Дракуліч, це фото Іллі Павлюка — з розряду таких, де важливо все, що зображено на знімку: і передній план, і фон.

Дракуліч зазначила, що дуже несмачно навіть за мірками того часу одягнена дівчинка стоїть на тлі загального тріумфу з приводу знаменної дати, з якої комуністична влада зробили веселе весняне свято, перекрутивши і вихолостивши початковий сенс.

Сувора дівчинка

Адже приводом для знаменної дати стали події, що відбувалися на початку травня 1886 року, коли в США і в Європі робочі протестували, вимагаючи законодавчого обмеження тривалості робочого дня вісьмома годинами, і ці протести супроводжувалися сутичками з поліцією і військовими, які не обходилися без жертв.

Тобто, спочатку це був день боротьби трудящих за свої права і день пам’яті людей, які віддали в цій боротьбі життя. Крім того, Славенка Дракуліч звернула увагу на рік, коли було зроблено львівське фото — 1968 й. Це рік, коли світ, як зазначила письменниця, побачив «справжнє обличчя комунізму».

У 1968 році Радянський Союз напав на Чехословаччину, щоб покласти край періоду лібералізації, яка відбулась в цій країні під час правління Олександра Дубчека. Тобто, на фото дівчинки зі злісним лицем, відображена на тлі фальшивого першотравневого тріумфу, насправді зображений портрет тієї епохи: злісної, збоченої, наповненої до країв фальшю і нетерпінням до найменших проявів інакомислення. До речі, героїня знімка виїхала з України. Вона вже давно покинула Львів і емігрувала до Канади, де і живе до цього дня.