ПТРК “Javelin”Американський уряд може постачати Україні найдорожчі у світі переносні протитанкові ракетні комплекси “Javelin”

Про це повідомило впливове американське видання “The Wall Street Journal”. Для того щоб навчитися керувати цим ПТРК із майже стовідсотковою гарантією знищення танка одним пострілом, достатньо двох тижнів тренування.
Вважають, що комплекс “Javelin” за своїми тактико-технічними характеристиками відповідає вимогам ведення бойових дій аж до 2020 року.

Чим же такий особливий “Javelin”?

— По-перше, його система прицілювання у темряві та в тумані не менш ефективна, ніж у ясну погоду, – каже військовий експерт Сергій Бакунін. – Денний приціл обладнаний оптикою з чотириразовим збільшенням. У нічному прицілі передбачено чотири – або дев’ятикратне збільшення, залежно від режиму роботи.
— По-друге, ракети цього комплексу оснащені інфрачервоною головкою самонаведення і не потребують підсвічування цілі лазером під час польоту ракети до неї (як в інших ПТРК). Це дає змогу бійцю діяти за принципом “вистрілив і забув” – комплекс може негайно переміститися вбік, не наражається на зустрічний вогонь, поки підсвічуванням направляє ракету в польоті. А відсутність підсвічування унеможливлює для противника електронну протидію наведенню ракети.
— По-третє, на відміну від більшості ПТРК, “Javelin” не потребує станини, отже, під час бою оператор може вільно пересуватися з ним на плечі і стріляти просто з плеча.
— По-четверте, під час старту ракети кількість порохових газів дуже мала, що разом із “м’яким” пуском дає змогу використовувати “Javelin” у приміщеннях з обмеженим простором.

І при цьому комплекс має надзвичайну результативність ураження, так?

— Ракета має два режими атаки: режим прямої атаки в горизонтальній площині і режим пікірування під кутом 45°. Перший застосовують для ураження захищених об’єктів (типу ДОТ, бункер і так далі), а також вертольотів.
Другий режим, що дає змогу вражати ціль згори, призначений для танків. Ракета набирає висоту близько 150 метрів для пікірування, а потім поцілює танк згори, в зону люків, де в нього найтонша броня. Далі відбувається тандемна дія: пробиваючи броню танка, снаряд “FGM-148 Javelin” створює отвір, що достатній для знищення всередині всієї живої сили противника хвилею надлишкового тиску.

Результативність знищення танків разом з екіпажами у “Javelin” вважається близькою до 100%. Це стосується і БТРів, БМП, МТЛБ та інших бойових машин. Відомий рекорд: під час одного з боїв в Іраку, де американці широко застосовували цей ПТРК, оператор одного “Javelin”, маючи під рукою достатній запас ракет, примудрився сам знищити 19 танків армії Саддама Хусейна.

Для пробивання захисних інженерних споруд чи збивання гелікоптерів цей комплекс теж є одним із найефективніших.

Чи має ця техніка якісь слабкі сторони?

— До мінусів “Javelin” зараховують дуже високу ціну пускового пристрою з ракетою, а також те, що головка самонаведення ракети потребує попереднього охолодження (на це кожного разу йде 25 – 30 секунд, а під час бою вони можуть стати фатальними для бійця). Дальність стрільби значно менша, ніж в аналогів – до 2,5 км. Крім того, ПТРК вийшов у розробників важчим, ніж замовляло Міноборони США, – 22,3 кілограма не дають операторові комплексу переміщуватися по полю бою дуже швидко.
Один такий “Javelin” американці нині продають на експорт за 170 – 200 тисяч доларів, а кожен снаряд для нього коштує 80 тисяч доларів. Це, безперечно, найдорожчий ПТРК у світі. Та якщо враховувати його результативність… Гарантовано знищений однією ракетою танк коштує понад мільйон доларів. А бойовий гелікоптер? А броньоване укріплення ворога?

Не варто також забувати, що Україна ці ПТРК не купувати хоче, а сподівається отримати в подарунок.

Андрій ГАНУС