Сьогодні – 34 роки з дня аварії на ЧАЕССьогодні, 26 квітня, у 1986 році сталася найбільша техногенно-екологічна катастрофа сучасності – аварія на Чорнобильській АЕС

26 квітня 1986 року о 1 год. 23 хв. на четвертому

енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний вибух. Утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії.

За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки.

Визначити масштаби катастрофи та її впливу на здоров’я людей важко досі — тільки від раку, що розвинувся в результаті отриманої дози радіації, померли сотні тисяч людей. Прип’ять і навколишні села ще кілька століть будуть небезпечними для проживання.

Населення Прип’яті, яке в 1986 році становило 45 тис. осіб, повністю евакуювали протягом перших трьох днів після вибуху.

Керівництво УРСР та СРСР спочатку намагалося приховати масштаби трагедії, але після повідомлень зі Швеції, де на АЕС «Форсмарк» знайшли радіоактивні частинки, які приніс вітер зі сходу, та оцінки масштабів зараження, розпочалася евакуація населення із зони ураження.

Радіоактивного ураження зазнали близько 600 000 осіб, насамперед, ліквідатори катастрофи. Навколо ЧАЕС створена 30-кілометрова зона відчуження. Понад 2,5 мільйонів мешканців України страждають від захворювань, спричинених опроміненням, і близько 80 тисяч із них отримують допомогу.

За даними міжнародних організацій, внаслідок аварії померли 60 тисяч ліквідаторів, а 165 тисяч стали інвалідами.

Сьогодні — Міжнародний день пам’яті про чорнобильську катастрофу.В Україні — День пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф.