футбол в УкраїніВ Україні започатковують новий турнір — Лігу регіонів

Федерація футболу України запроваджує новий турнір. Переможець Ліги регіонів України матиме шанс представляти наш футбол в аналогічному турнірі під егідою УЕФА.

Усього сформують 25 команд, а один цикл триватиме два роки. На першому відбірному етапі 25 команд поділять на п’ять груп.

Матчі в групах проведуть у два кола — по одній грі вдома і на виїзді. Переможці груп, а також одна найкраща команда з тих, що посіли друге місце, візьмуть участь у фінальному турнірі. Чотири інші колективи, що посядуть другі місця в групах, утворивши дві пари, проведуть по одному матчу плей-оф за право участі у фінальному турнірі.

На фінальній стадії вісім клубів поділять на дві групи. Кожна команда зіграє по одному матчу із суперником в одному місті. До півфіналу вийдуть два найкращі представники з кожної групи.

Цей турнір буде унікальний, таких у нас ще не було, — каже Василь Орлецький, голова комітету ФФУ з розвитку футболу в регіонах. — Основна умова — не допустити до цих баталій колишніх професіональних футболістів. Вони заполонили аматорські команди і заробляють там гроші. А в Кубку регіонів виступатимуть гравці, які ніколи не підписували контрактів із професіональними клубами.

Як формуватимуть команди?

— Кожна обласна федерація призначить головного тренера своєї команди. Він і формуватиме збірну області. У підсумку ми матимемо 25 збірних. Розраховуємо також на команди з Донецької та Луганської областей. На щастя, не всі території окуповані, тож збірні сформують. Також у цих баталіях візьме участь збірна Криму. Ми створимо осередок на території Херсонської області. Талановиті кримчани матимуть можливість приїжджати і захищати честь півострова в Кубку регіонів України.

Чи зможе новий турнір стати панацеєю для професіонального футболу, клуби якого зникають на очах?

— Професіонали виростають саме з аматорів. Сподіваюся, що нове змагання розкриє нові таланти.
А професіональний футбол порятує лише реформа. Ми ж бачимо, що деякі чемпіони області мають солідні бюджети, добротних виконавців, але чомусь не йдуть у другу лігу. Наприклад, “Рух” із Винників дозволяє собі запропонувати контракт Олександрові Алієву (за неофіційною інформацією, Алієв заробить 50 тисяч доларів за три місяці — Авт.). Цей клуб переріс другу лігу і відповідає рівню першої.

І загалом в Україні є п’ять чи шість аматорських команд, які можуть поповнити ряди професіоналів. Але вони цього не роблять. Треба створити їм належні умови. На мою думку, першу лігу слід поділити на дві групи, щоб команди витрачали менше грошей на переїзди. А другій лізі слід надати статус напівпрофесіональної, щоб залучити до неї якнайбільше аматорських команд.

Які гроші потрібні для участі в чемпіонаті України серед професіональних клубів? — питаємо Руслана Забранського, головного тренера ФК “Миколаїв”.

Клуби першої ліги витрачають від 400 до 500 тисяч гривень на місяць. До кризи витрати були вдвічі більші. Гравці заробляли по 8 — 16 тисяч гривень на місяць, а тепер — від п’яти до восьми. Але нема вже на чому економити.

Тому ФФУ повинна зробити висновки, щоб клуби не зникали. Найперше слід зменшити вступні внески, адже для участі в першій лізі клуби платять аж 364 тисячі гривень за сезон, а також фінансують роботу суддів. Також варто нарешті запровадити призовий фонд. ФФУ має гроші, тож може спрямувати їх на призовий фонд друголіговим і першоліговим командам. Тоді власники клубів витрачатимуть менше грошей і матимуть стимул утримувати команди.

Олег ЗУБАРУК
«Експрес»