Реформи в медецині ДрогобичаУ зв’язку зі складним фінансово-економічним становищем медична галузь міста потребує негайних заходів щодо оптимізації

Фінансування медичної галузі міста забезпечене на рівні минулого року, що становить 79027,8 тис.грн.
Заборгованість за минулий рік станом на 01.01.2015 р. становить 1983,9 тис.грн. З них по оплаті медикаментів – 184,1 тис.грн., харчування – 308,4 тис.грн., оплата енергоносіїв – 1189,0 тис.грн. На 2015 рік на оплату праці медпрацівникам доведено 65475,5 тис.грн., що становить 82,9% від загальної суми фінансування. Очікуваний фонд заробітної плати на 2015 рік становить 73534,8 тис.грн. (з виплатою індексацій та підняттям мінімальної зарплати з 1 грудня 2015р.). Незабезпеченість фонду оплати праці на 2015 рік становить 8059,3 тис.грн., тобто 1,5 місячний фонд оплати праці медичних працівників. У зв’язку з цим, згідно п.9 Закону України «Про державний бюджет України на 2015р.» призупинено виплату індексації грошових доходів медичним працівникам міста та впроваджено ряд інших непопулярних заходів економії.
На оплату енергоносіїв на 2015р. – 9740,7 тис.грн. (12,3%), тобто за мінусом боргів залишається – 8551,7 тис.грн. у цінах на 1 січня 2015 року. У зв’язку з підвищенням цін на енергоносії протягом року незабезпеченість буде становити близько 3 млн.грн.
Для медикаментозного забезпечення на 2015 р. виділено 1124,3 тис.грн. (1,4%). Після оплати боргів 2014 року залишається для придбання медикаментів 940,2 тис.грн.
З них для стаціонарних відділень залишається 702,3 тис.грн. кредитних асигнувань, це близько 2,2 грн. на 1л/день. (притому що заклад охорони здоров’я зобов’язаний за ці кошти забезпечити наркотичні засоби, медичний кисень – тобто те, що не може придбати сам хворий). Відповідно практично всі ліки хворий купляє за свої кошти.
На харчування хворих виділено 871 тис.грн., за мінусом боргів залишається 562,6 тис.грн., тобто планова вартість 1 ліжко дня на харчування 1 хворого становить 1,76 грн.
Для пільгової категорії амбулаторних хворих виділено 795 тис.грн., при заборгованості 100,6 тис.грн. Даних коштів вистачає лише на наркотики для важких онкологічних хворих та на мінімальне часткове забезпечення інших пільгових категорій хворих мешканців міста, включаючи діабетиків, епілептиків тощо).
На утримання закладів охорони здоров’я (обслуговування медтехніки та інших техзасобів, придбання пального для сантранспорту, оплати послуг зв’язку, банківського обслуговування, миючих засобів та малоцінного інвентаря ) виділено 518,5 тис.грн. при заборгованості за 2014 р . 201,8 тис.грн. Тобто залишається 316,7 тис.грн. для забезпечення життєдіяльності закладів.
Наявну потребу в оновленні вкрай необхідної вже застарілої апаратури, як діагностичної так і лікувальної, а також потребу в капітальних ремонтах приміщень медичних закладів міста, на жаль задовольнити вже не можливо в зв’язку з відсутністю коштів.
За останні роки за кошти міського бюджету не було придбано жодного медичного устаткування. Придбання медобладнання проводилось тільки за рахунок коштів від надходження платних послуг, гуманітарної та спонсорської допомоги, а це все кошти хворих. Централізованого постачання медобладнання згідно державних програм за останні 3 роки не було.
Протягом 2014 року було впроваджено ряд непопулярних заходів економії бюджетних коштів (надання відпусток без збереження заробітної плати, зменшення оплати за хірургічну активність, переведення пенсіонерів на неповний робочий день, об’єднання цілодобових постів, скасування надбавки за особливі умови роботи), які не перекривають дефіциту коштів.
У зв’язку з складним фінансово-економічним становищем, на виконання доручення КМУ від 15.01.2015 №117/1/1-15 до Закону України від 28.12.2014 №80 – VІІІ «Про державний бюджет України на 2015 рік», рішення виконкому Дрогобицької міської ради від 24.02.2015 №22 «Про оптимізацію мережі бюджетних установ» відділом охорони здоров’я виконавчих органів Дрогобицької міської ради розглядається проект заходів оптимізації мережі закладів охорони здоров’я мм.Дрогобича і Стебника з максимальним збереженням всіх служб, у т.ч. онкологічної та дерматовенерологічної, з усуненням дублюючих круглодобових ліжок та зменшенням мережі з 945 до 812 ліжок, максимальним використанням можливостей денних стаціонарів, раціональним використанням наявних площ і кадрового медичного потенціалу.
Результатом оптимізації є економія коштів, в мінімальному розрахунку до 5,6 млн.грн., за рахунок:
1. вивільнення близько 600 тис.грн. – це кошти на витрати по утриманню старих енергозатратливих будівель стаціонарів ДМЛ №3 та №5 (в цінах на енергоносії станом на 1 січня 2015 р.). З ростом енергоносіїв ця сума до кінця року збільшиться в разів.
2. зменшення витрат на заробітню плату на суму близько – 5 млн.грн., так як при реорганізації ліжкового фонду частина кадрового потенціалу вивільниться. А це адміністративно-господаський апарат двох закладів, мінімально лікарський та середній медперсонал персонал, переважно працівники пенсійного віку.
Тобто, сумарних 5,6 млн.грн. (без врахування подорожчання енергоносіїв) є суттєвими коштами, які будуть скеровані виплату заробітної плати всім працівникам галузі та частково медикаментозне забезпечення, тобто щоб втриматися на плаву медичній галузі міста. Хоча, на жаль, це не забезпечить всіх нагальних потреб.
Проект заходів був доведений до медичної громадськості міста 03.03.2015 р. на розширеній медичній раді, де були присутні головні лікарі, заступники головних лікарів, завідувачі відділень, головні та старші медсестри, голови профкомів та ін. Після того 04.03.2015 р. матеріали проекту надані для обговорення і уточнення в заклади охорони здоров’я. Адміністрації закладів охорони здоров’я після внутрішніх розглядів проекту мають надати уточнені дії щодо кожного підрозділу на медичну раду відділу охорони здоров’я. Звісно, що ці заходи подаються також на розгляд профільних обласних експертів. І вже згодом відшліфований план заходів оптимізації буде поданий на розгляд виконкому Дрогобицької міської ради.

У зв’язку з складним фінансово-економічним становищем, на виконання доручення КМУ від 15.01.2015 №117/1/1-15 до Закону України від 28.12.2014 №80 – VІІІ «Про державний бюджет України на 2015 рік», рішення виконкому Дрогобицької міської ради від 24.02.2015 №22 «Про оптимізацію мережі бюджетних установ», доводимо до відома та обговорення громадськістю заходи щодо першого етапу оптимізації – реалізації невідкладних короткострокових заходів галузі, а саме реструктуризація відповідно до інтенсивності лікування та існуючих вимог і норм.

Зараз мережа представлена 8 закладами охорони здоров’я
(див. таблицю 1)

На першому етапі пропонується оптимізація цілодобових стаціонарів, насамперед ліжок, які не виконують річного плану навантаження та ліжок, які дублюються і мають низьку ефективність роботи (низька хірургічна активність, нераціональне використання цілодобового стаціонару – лікування в цілодобовому стаціонарі патологій, які мають лікуватися в денному стаціонарі чи стаціонарі на дому) – тобто тих, які є збитковими, нераціонально використовують наявні площі, кадровий потенціал.

Дрогобицька міська лікарня №1

Це основний стаціонарний заклад охорони здоров’я регіону, який за типом надання медичної допомоги можна віднести до інтенсивного із загальною кількістю ліжок 350.
Пропонується оптимізація ліжок, які останні роки хронічно не виконують план ліжкоднів, а саме:
1. щелепно-лицевої хірургії – скоротити до 5 ліжок (було 10).
2. проктології – скоротити до 5 ліжок (було 10).
3. дитяча хірургія – скоротити до 5 ліжок (було 8).
Вивільнені 13 цілодобових ліжок пропонується реорганізувати для приймально-ургентного відділення – 5-10 ліжок денного стаціонару (чи стаціонару одного дня).
Відповідно цілодобових ліжок, залишиться 337, а стаціонарозамісних денних – 10 (див. таблицю 2).

Стебницька міська лікарня

Це типова багатопрофільна лікарня з поліклінічним та стаціонарними відділеннями на 235 ліжок. Стаціонарні відділення якої за останні роки втратили в показниках хірургічної інтенсивності, особливо це стосується хірургії, травматології, гінекології. Крім цього, відзначається постійне невиконання плану у хірургії, травматології, дорослої інфекції та педіатрії. А такі відділення як педіатрія, терапія у великій кількості випадків у цілодобових стаціонарах проводять лікування осіб, яких можна було б лікувати у стаціонарозамінних формах – денних та домашніх стаціонарах, що показують перевірки в післяобідній час.
Беручи до уваги вищевказане, враховуючи наявні ліжка у ДМЛ№1, ДМПБ та ДМДЛ, які використовуються інтенсивніше, лікування на яких проходить на більш вищому рівні з повним обсягом обстежень та консультацій, а також враховуючи рекомендації та вимоги Департаменту охорони здоров’я ЛОДА (рекомендації винесені на затвердженій мережі) рекомендуємо таку оптимізацію СМЛ:
1. реорганізація цілодобових ліжок хірургічного профілю:
1.1. хірургії дорослої – мінус 30 цілодобових ліжок, а для надання амбулаторної хірургічної допомоги до денного стаціонару поліклініки добавити 5 денних ліжок хірургічного профілю;
1.2. травматології – мінус 5 ліжок, залишається лише амбулаторна травматологія при поліклініці СМЛ;
1.3. гінекології – мінус 5 ліжок, залишається лише амбулаторна гінекологія при жіночій консультації СМЛ;
2. реорганізації ліжок терапевтичного профілю, а саме:
2.1 пульмонології – мінус 10 цілодобових ліжок;
2.2. терапії – мінус 5 ліжок;
2.3. неврології – мінус 5 ліжок;
2.4. дорослої інфекції – мінус 10 ліжок;
2.5. педіатрії – мінус – 20 ліжок;
2.6. розширити денний стаціонар поліклініки на 10 ліжок педіатричних та 5 ліжок неврологічних та 5 хірургічних.
Як бачимо, вивільняється 90 ліжок стаціонару цілодобового перебування, які частково реорганізовуються в денний стаціонар поліклініки з 35 ліжками, а саме: вже наявними 15 терапевтичними, новими 10 педіатричними, новими 5 неврологічними та новими 5 хірургічними ліжками.
(див. таблицю 3)

Вивільнені площі, які мають повноцінні типові палати 3 та 4 містні, операційні, окремо від поліклініки рентгенблок, палату інтенсивної терапії, допоміжні приміщення та служби, причому на 1 поверсі ще з можливістю окремих входів/виходів та вільні не задіяні площі стаціонару (ціле крило ЛОР – відділення СМЛ), рекомендуємо після проведеної підготовки та адаптації освоїти таким чином:
1. на перший поверх з окремими входами/виходами перевести дермато-венерологічний стаціонар на 20 ліжок.
2. на другий поверх ліве крило – стаціонар онкологічний на 50 ліжок цілодобового стаціонару та 10 ліжок денного.
3. на 3 поверх вільного крила ЛОР відділу СМЛ – перевести онкополіклінічний відділ і лабораторію цитологічну/гістологічну (або як варіант – з другого поверху правого крила переселити психоневрологічне відділення і вільне крило 3 поверху, а на звільнену половину 2 го поверху правого крила перевести онкополіклінічний відділ і лабораторію).
Виходячи з вищенаведеного зрозумілі наміри щодо міських лікарень №3 та №5.
Доводимо до відома, що рекомендаціями та вимогами ДОЗ ЛОДА, фінансового управління ЛОДА є ліквідація міських лікарень №3 та №5, без збереження дермато-венерологічних та онкологічних ліжок, тобто повна ліквідація вказаних стаціонарів, але зі збереженням їхньої амбулаторної складової.
Ми пропонуємо зберегти відповідні служби, правда шляхом реорганізації ліжок як дерматологічного і онкологічного профілів, а також 90 ліжок різних профілів Стебницької міської лікарні.

Дрогобицька міська лікарня №3

Дрогобицька міська лікарня №3 функціонує з такими підрозділами: поліклініка на 50 відвідувань у зміну, стаціонар на 60 круглодобових ліжок, 2 ренгендіагностичні кабінети, ренгентерапевтичний кабінет, кабінет ендоскопічної діагностики, лабораторії клінічна та цитологічна, харчоблок, пральня, котельня та кухня, морг, два гаражі.
Пропонується переведення стаціонарного та поліклінічного відділів онкології з усіма діагностично-лікувальними медпідрозділами у вивільнені та адаптовані приміщення Стебницької міської лікарні.
Причому планується реорганізація стаціонару – до 50 ліжок кругло добового стаціонару, та 10 ліжок денного стаціонару, що відповідає наказу МОЗ України від 01.10.2013 №845 (положення про денний стаціонар онкологічного профілю). При даному варіанті відбудеться мінімальне скорочення медперсоналу (в основному це середній та молодший персонал).
Звісно, кадровий потенціал таких підрозділів як харчоблок, пральня, котельня не будуть збережені в повному складі.

Дрогобицька міська лікарня №5

Дрогобицька лікарня №5 (міжрайонний шкірно-венерологічний диспансер) обслуговує населення мм. Дрогобича і Стебника, Дрогобицького району. До складу міської лікарні входять: поліклінічне відділення, стаціонар де розгорнуто 40 дерматовенерологічних ліжок, клініко-діагностична лабораторія, процедурні кабінети, фізкабінети. На балансі лікарні перебувають три будівлі: поліклінічне, стаціонарне та господарське.
Пропонується реорганізація до 20 цілодобових ліжок та перевід стаціонарного відділу у вивільнені та адаптовані приміщення Стебницької міської лікарні.
Поліклінічний відділ з лабораторією (є в відокремленому корпусі) планується передати в підпорядкування Дрогобицької міської поліклініки.

Дані заходи забезпечують:
А) основне – збереження всієї онкологічної служби та додаткових служб (цитологічної лабораторії тощо ) без втрат медичного кадрового потенціалу, з отриманням низки переваг, яких в роботі онкологічної служби на даний час немає, а саме:
1. у Стебницькій міській лікарні наявна діюча палата інтенсивної терапії на 4 ліжка з повним апаратним забезпеченням, яка всіма післяопераційними та важкими хворими повноцінно займається, веде до відновлення всіх вітальних функцій, а в ДМЛ №3 – ПІТ відсутня, а наявна на 1 ліжко післяопераційна палата взагалі без апаратного забезпечення, де хворий покинутий сам на сам та волю Божу (в кращому випадку, частіше заглядає лікуючий лікар, який обмежений в своїх знаннях у медицині, так як, окрім онкологічної та хірургічної, хворий потребує уваги і допомоги для усіх систем організму, які в післяопераційному періоді є у важкому стрес-стані).
2. у Стебницькій міській лікарні наявні на місці всі вузькі спеціалісти різних профілів (від терапевта до нарколога), які вкрай потрібні для ведення важких онкологічних хворих та консультацій, в ДМЛ №3 вузьких спеціалістів інших профілів немає, а консультації хворих проводяться або в Дрогобицькій міській поліклініці чи в Дрогобицькій міській лікарні №1, що не раціонально та важко для лежачих хворих (потребують виїзду до них вузьких спеціалістів інших установ, в обов’язки яких це не входить, тому це часто проходить в приватному порядку, що викликає незадоволення у родичів хворого), особливо в вечірній та нічний період, коли чергує по онкологічному стаціонарі лише лікар онколог та постова медсестра, які в разі погіршення стану хворого пов’язаного з суміжною патологією не в стані наданні допомоги хворому. У разі виникнення ургентної ситуації (яка потребує невідкладної медичної допомоги), особливо у вихідні дні, хворого відправляють в ДМЛ №1.
3. у Стебницькій міській лікарні наявна вся інфраструктура лабораторна та додаткового інструментального чи рентгенологічного та УЗД обстеження, в ДМЛ №3 УЗД не проводиться, а мамограф та інше рентгенобладнання та гістологічна лабораторія ДМЛ №3 можливі для перенесення до Стебницької міської лікарні.
Б) збереження дерматовенерологічної служби;
В) оптимізацію лікарняної мережі та доведення ліжкового фонду до 812 ліжок цілодобового стаціонару та 80-85 ліжок денного стаціонару, мак симально зберегти робочі місця;
Г) досягнення економічного ефекту та втримання фінансування основних статей галузі за рахунок:
1. вивільнення коштів на витрати по утриманню будівлі стаціонарів ДМЛ №3 та №5;
2. раціоналізація витрат коштів на утримання СМЛ;
3. зменшення витрат на заробітню плату, так як все ж таки за рахунок реорганізоних ліжок частина кадрового потенціалу вивільниться (переважно працівники пенсійного віку, допоміжні служби, адмінгосподаський апарат, мінімально лікарський та середній медперсоналперсонал).

Андрій ШЕВКЕНИЧ, начальник відділу охорони здоров’я

Таблиця 1

  Потужність
Кількість ліжок Кількість відвід. в зміну
2014 2014
по ВОЗ загалом 945 2180
1 Дрогобицька міська лікарня №1 350
2 Стебницька міська лікарня 235 500
3 Дрогобицький пологовий будинок 130 125
4 Дрогобицька міська дитяча лікарня 130
5 Дрогобицька міська поліклініка 1070
6 Дрогобицька міська лікарня №3 60 50
7 Дрогобицька міська лікарня №5 40 160
8 Дрогобицька міська стоматполіклініка 275

Таблиця 2

 
Профіль ліжок ДМЛ №1
2014 % виконання Пропозиція на 2015
ВСЬОГОцілодобових ліжок 350 к/л 100,8 337 к/ліжок
Терапевтичнi 50 50
Кардiологiчнi 50 50
Хiрургічні для дорослих 26 26
Хiрургічні для дiтей 8 79,8% 5
Нейрохірургічні для дорослих 20 20
Судинної хiрургії 6 6
Травматологічні для дорослих 50 50
Травматологічні дитяч. 10 10
Стоматологічні для дорослих 10 53,9% 5
Гнiйні хiрургічні дорослі 10 10
Проктологiчнi 10 81,6% 5
Неврологічні для дорослих 40 40
Офтальмологічні для дорослих 30 30
Відновного лік. дорослих 30 30
Приймально-ургентне відділення 10 ліжок денного стаціонару

Таблиця 3

Профіль ліжок СМЛ
2014 % виконання Пропозиція на 2015
ВСЬОГО 235 к/л 92,7 215 к/ліжок
терапевтичнi 35 30
пульмонологічні 20 10
хiрургічні для дорослих 30 87,3 0
травматологічні для дорослих 5 81,4 0
неврологічні для дорослих 15 10
гінекологія 5 0
психоневрологія 25 25
лор 40 40
інфекція доросла 40 30
педіатрія 20 0
шкірвен. 20
онкологія 50
Денний стаціонар 15 45 ліжок(15 терапевтичних +10 ліжок педіатричних +5 неврологічних+ 5 хірургічних +10 онко)