опитуванняВ Україні 41% громадян вважають, що необхідно повністю заборонити політичну рекламу

Такі результати опитування «Політичні партії очима виборців: як створити передумови ефективного представництва» озвучив науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи», професор Національного університету «Києво-Могилянська академія» доктор історичних наук Олексій Гарань, передає Укрінформ. 

«Ми питали про ставлення респондентів до політичної реклами. 41% вважає, що політичну рекламу потрібно заборонити повністю, 27% вважають, що її можна дозволити, але лише під час виборів, 12,5% — що можна дозволити тільки в період між виборами, і лише 14% вважають, що вона має бути в цілому дозволена» — сказав Гарань.

За його словами, під час опитування вивчалося і ставлення респондентів до використання політичними партіями коштів державного фінансування.

«Найбільше респонденти підтримують витрати державних коштів, які надаються партіям на просвітницьку та громадську діяльність — 74%, 55% — на навчання і підвищення кваліфікації, а от витрати на виборчу кампанію, на політичну — лише 32%, що можна витрачати державні кошти на політичну рекламу — лише 18% (вважають так — ред.). Тобто, достатньо чітко видно, що переважно це витрати на просвітницьку, громадську діяльність і підвищення кваліфікації, що респонденти схвалюють», — підкреслив Гарань.

Водночас за його словами, більшість опитаних заявили, що для них є важливою інформація про джерела фінансування і витрати партій у формуванні власного ставлення до тієї чи іншої політсили.

«Якщо говорити про джерела фінансування і про витрати, то це важливо для 57% опитаних. І лише 13% кажуть, що їм достатньо інформації про фінансування політичних партій. Тобто, тут є очевидний розрив між суспільним запитом і між тим, що люди мають. 19% кажуть, що знають про те, що політичні партії зобов’язані надавати щоквартальні фінансові звіти до НАЗК, а ще 40% щось про це чули. А нічого про це не знають понад 40% опитаних», — розповів Гарань.

Він зауважив, що молодь краще ознайомлена з партійними фінансами і з тим, що партії зобов’язані подавати фінансові звіти до НАЗК. «Серед молоді майже втричі більше тих, хто переглядав партійні звіти, у порівнянні зі старшими респондентами», — сказав науковець.

Опитування на тему «Політичні партії очима виборців: як створити передумови ефективного представництва» проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 1 до 7 червня 2021 року. Загалом було проведено 2003 інтерв’ю. Опитування здійснювалося методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера. Статистична похибка вибірки не перевищує 2,4%.

Фінансування опитувань здійснене в межах проєкту МАТРА Посольства Королівства Нідерландів.