ринок ДрогобичаПідприємці Дрогобича обурені намірами міської влади відсудити землю у нового ринку, який обслуговує кооператив «Сонячний промінь»

З цього приводу працівники ринку вийшли до стін міської ради, а також домоглися виступу на сесії Дрогобицької міської ради. Про це повідомляє кореспондент IA ZIK.

Ринкові пристрасті Дрогобича

Ділянку площею гектар по вул. П.Орлика під новий ринок виділили комунальному підприємству «Дрогобицький ринок» 2013 року. Через півроку «Дрогобицький ринок» домовляється про суборенду цієї ділянки з обслуговуючим кооперативом «Сонячний промінь», сформованого з числа працівників комунального ринку. Суборендар погодився на слату оренди більшої частини цієї ділянки площею 9928 кв. м.

2015 року депутати Дрогобицької міськради кількома рішеннями передали ділянку кооперативу «Сонячний промінь» у оренду на 3 роки з правому будівництва критого ринку. Одним із рішень сесії було припинено право комунального підприємства «Дрогобицький ринок» користуватися земельною ділянкою. Таким чином одноосібним користувачем ділянки став обслуговуючий кооператив «Сонячний промінь».

ринок Дрогобича
Передавалася ця ділянка з благим наміром – побудувати у Дрогобичі ринок європейського зразка. Впадає в око, що торгові точки діючого ринку давно не відповідають вимогам часу – це, фактично, старі металеві будки, які не задовільняють працівників ринку.

Новий ринок у Дрогобичі через дорогу від старого. Тут уже збудовано половину ринку. Підприємці тішаться: на місці звалища і болота – новенькі павільйони. Залишилося вселитися. Будувалося усе за кошти тих же підприємців міського ринку, які фінансували будівництво з наміром отримати павільйони у власність.

«Постійно у нас цей час були проблеми, нас ганяли з місця на місце. – розповідає підприємець кооперативу «Сонячний Промінь» Сергій Харитонов, який працює на комунальному ринку з 1990 року. – Наші робочі місця, це по суті, «курятники». Причому ми, як це потрібно, справно платили всілякі податки. Але нас постійно чомусь смикали. Це попри те, що попри одного такого нещасного підприємця, кілька чоловік отримують робочі місця. Нарешті зуміли закріпитися на цьому місці. Бачили б ви що тут було – сюди заїжджали машини, грузнучи по самі осі. Сідали в болото і їх доводилося витягувати. Тут було нікому не потрібне звалище. Але завдяки активній групі було створено цей кооператив. Хочу тепер сказати – дайте нам спокійно працювати. Я уже 26 років підприємець і постійно якісь «напряги». Ми ж нікому не заважаємо, навпаки, тримаємо бюджетну сферу. Те, чим ми займаємося йде на користь місту, а по великому рахунку і державі». Сергій Харитонов підкреслив, що 80 відсотків працівників кооперативу – люди з вищою освітою.

«Ми йдемо в Європу, і ця забудова наш перший крок. Ми хочемо жити нормально, культурно, а не так, як це було в старих павільйончиках, в старих цих контейнерах, не так як зараз є, в тому бардаку, що людям за шию капає, тече, – розповів підприємець кооперативу «Сонячний Промінь», продавець меблів В’ячеслав Поліщук. – Тут на цій половинці, яку ми вже маємо і хочемо на ній працювати – усі будуть задоволені, маючи тут свої торгові місця. Тут все є по єврооснові, під накриттям. Зимою люди вже не будуть мерзнути, так як там не буде текти поза шию, капати. Організовані проїзди для мам з візочками, під’їзд для довезення товару до кожного павільйончику. Цей крок зроблено у майбутнє».

ринок Дрогобича

«Багато років на КП «Дрогобицький ринок» немає належних умов торгівлі, – констатує продавець одягу, підприємець КП «Дрогобицький ринок», і водночас член кооперативу «Сонячний Промінь» Ігор Тунський. – Нам 2013 році запропонували стати учасниками кооперативу «Сонячний промінь». Ми вложили свої кошти. На сьогоднішній день ринок вже наполовину збудований. І зараз почалися проблеми з подальшою долею цього ринку. А я розраховую отримати віддачу від нового ринку. Ми б хотіли, члени цього кооперативу, отримати ці павільйони у приватну власність».

А «Народний контроль» проти

Тривоги підприємців почалися зі зміною влади у місці. Новий мер від «Народного контролю» – нові віяння. Забрати землю у кооперативу – вирішили у міськраді. І звернулися до суду з наміром скасувати рішення попередників, підпорядкувавши усе комунальному підприємству.

«Кооператив створений з підприємців ринку КП Дрогобицький ринок», – пояснює голова обслуговуючого кооперативу «Сонячний Промінь» Світлана Маменька. – Ця земля нам передавалася для покращення робочих місць, для магазинів, для гарного європейського ринку. 2013 році ми отримали дозвіл на початок робіт і приступили до будівництва. 2015 року сесією міськради земля нам була передана в оренду. Ми спокійно працювали, розвивалися до січня 2015 року. Коли пройшли вибори – змінилося керівництво міста, змінилося й керівництво ринку. Поставили іншого директора – Білогана Володимира. І приходить позов в суд – що КП «Дрогобицький ринок» позивається до нас, ОК «Сонячний промінь» і до міської ради про визнання недійсним рішення сесії, коли нам землю передавали в оренду. І просять розірвати договір, а землю повернути комунальному підприємству, мотивуючи це тим, що було недотримано процедури торгів. Але коли нам передавали в оренду, у нас вже були споруди. Вони ще мотивують, на суді озвучили їхні адвокати, – що буде робити КП Дрогобицький ринок», коли відкриється «Сонячний промінь». Вони збанкротують. Але вибачте мене – ми йдемо вперед, є здорова конкуренція. Люди вклали свої кошти, і як це назвати?».

ринок Дрогобича

У Господарському суді Львівської області вже відбулося три судових засідання з цього приводу. Наступне засідання заплановане на 24 травня. Тим часом, влада намагалася домовитися з активістами ринку, скликавши з приводу конфлікту передсесійну погоджувальну зустріч. «Вони нам пропонують повернутися в «комуналку», пропонують кращі умови, – каже Світлана Маменька. – Які вони можуть нам умови запропонувати, якщо ми всі ці умови вже зробили. Хочемо йти далі – в Європу, а не повертатися назад».

«Депутатів ввели в оману – що підприємці не мають де торгувати, і давайте виділимо ще одну земельну ділянку, – каже керівник комунального підприємства «Дрогобицький Ринок» Володимир Білоган. Проголосували звичайно, виділили земельну ділянку для КП Дрогобицького ринку. Але для підприємців комунального ринку, не для приватного ринку». Стверджує, що інтереси рядових підприємців порушені не будуть, проте землю міська влада хоче таки повернути.

348 торгових місць має бути на новому ринку, 176 членів входить до кооперативу «Сонячний промінь». По захист підприємці звернулися до депутатів «Громадянської позиції» і «Батьківщини» і добилися виступу на сесії міськради Дрогообича.

Сесійні пристрасті

Майже сто підприємців прийшло на сесію Дрогобицької міськради. Вчасно зареєструвалися і зайняли свої місця депутати. На 15-ій хвилині чекання піднімається обурливе «Де мер?». Слово бере секретар, який повідомляє – мер на урочистостях в університеті. Депутати обурені, – чому не попередили і що то за виконання обов’язків? Заспокоїти зал намагається священик. Нарешті приходить мер – Тарас Кучма від «Народного контролю», і, без пояснення причин спізнення, врешті починає сесію, надавши слово депутатам.

ринок Дрогобича

Депутати замінюються на трибуні, гостро критикуючи роботу мерії. То тут незаконно, то там незрозуміло, що робиться, хто і чому будує. Питання чому досі немає скверу «Небесній сотні» і чи правда, що у цієї ділянки є власник – теж залишається без відповіді. Бардак і у політичних питаннях – співпраці з «Народним контролем» не вийшло, великі фракції озвучують своє незадоволення. Меморандум, підписаний перед виборами, так і залишився лише наміром. Далі слів не пішло.

Порушують проблематику підприємців ринку. Це питання провокує політичну кризу – в знак протесту до дій міської ради фракція «Громадянської позиції» переходить в опозицію до міського голови.

«У місті загострюється соціально-економічна ситуація, що ризикує перейти у пряме протистояння між владою і місцевою громадою», – каже депутат Дрогобицької міськради Тарас Демко, голова депутатської комісії, який незадоволений, що про позов дізнається не у міськраді, а від підприємців.

«Батьківщину» обурює, що влада визнає цей позов. «Якщо є навіть десь порушення, то їх можна вирішити шляхом знаходження компромісів, переговорів. У крайньому випадку цивільних позовів, а не шляхом відміни рішення», – каже депутат Дрогобицької міськради Олег Дацюк.

Дають слово і самим підприємцям. Працівник ринку запитує у мера – яким це правом радник міського голови приходить перевіряти ринок у супроводі більше півсотні правоохоронців. У сесійній залі звучить «рейдерство». Під тиском фактів мер визнає – підписав розпорядження провести фінансову перевірку. Отримує відповідь від підприємців – «Ганьба!».

Після виступу підприємців оголошують перерву. Працівники ринку йдуть розлючені – з огляду на позицію влади, майбутнє ринку тепер під загрозою.

Підготував Володимир Перегінець

Джерело: ZiK