ПорохП’ятому президентові Петру Порошенку загрожує за нової влади реальний тюремний строк

Проте його ув’язнення матиме масштабні негативні та позитивні наслідки для всієї української політики.

Петра за ґрати?

Ідея посадити Порошенка стала чи не найпопулярнішим гаслом передвиборчої кампанії Володимира Зеленського, яка знайшла широкий відгук у серцях мільйонів українців. А з перемогою екскоміка на виборах антипрезидентська медійна та вулично-протестна кампанія, спонсорована Порошенком, стала чи не найбільшою проблемою Зе-команди.

Саме тому Зе-команда погодилася використати для розправи над давнім ворогом Зеленського й олігарха Ігоря Коломойського Андрія Портнова – колишнього заступника голови Адміністрації президента Януковича, який добре знайомий із нинішнім головою Офісу президента Володимира Зеленського Андрієм Богданом. Портнов одразу після повернення в Україну почав подавати до Державного бюро розслідувань заяви зі звинуваченнями Порошенка у скоєнні злочинів. На сьогодні ДБР веде близько 13 кримінальних проваджень, в яких фігурує колишній глава держави.

П’ятого президента звинувачують в ухиленні від сплати податків під час купівлі-продажу телеканалу «Прямий», суд наклав арешт на все нерухоме майно і корпоративні права заводу «Кузня на Рибальському», який раніше належав Порошенку. Йому закидають розкрадання бюджетних коштів, які потім було відмито через «Кузню» та виведено в офшори. Ба більше, соратник Януковича Портнов звинувачує Порошенка навіть у «державній зраді», якою називає Мінські домовленості. Крім того, Петрові Олексійовичу закидають і зловживання владою та втручання в роботу Вищої ради правосуддя.

Враховуючи бурхливу роботу в цьому напрямі, незабаром можна очікувати гучної судової справи проти Петра Порошенка, яка вже традиційно може розпочатись як відволікання суспільної уваги від зовнішньополітичних чи внутрішньоекономічних невдач Зе-команди.

Чим вигідне ув’язнення Порошенка?

Ув’язнення Петра Порошенка дозволило б владі вбити відразу кількох зайців одним пострілом.

1. Підвищити помітно впалий рейтинг, який, за даними соціологів, за кілька місяців знизився на 20%: судовий вирок Порошенкові дозволив би втримати популярність Зеленського на плаву. Арешт Петра Олексійовича міг би стати чи не єдиним успішним кроком нової влади в умовах, коли миру на Донбасі чи розвитку економіки досягти не вдається. А одним успішним судовим процесом Зеленський міг би затулити рота критикам, які стверджують, що гарант нічого не робить. Значній частині виборців лише цього вистачило б на певний час, щоб вдячно сприймати Зеленського як щирого, простого хлопця з серіалу, який усе-таки виконав свою обіцянку. Ув’язнення Порошенка чимало виборців могло б сприйняти як заслужений і справедливий учинок Зеленського.

2. Вирок експрезиденту дозволить суттєво послабити, а можливо, навіть усунути джерело фінансування вуличних акцій протесту під Офісом президента, які де-факто здійснюють репетицію нового Майдану. В середовищі Зе-команди стверджують, що досі побоюються путчу чи будь-якої іншої спроби повалення влади, що призведе до повернення Порошенка у президентське крісло. Звісно, судовий вирок давньому опоненту не припинить антивладні акції, проте ув’язнений Порошенко матиме значно менші можливості піаритися та керувати дискредитаційною кампанією проти Зеленського, ніж міг би це робити на волі чи десь з-за кордону.

3. Усунення Порошенка з політикуму вплине не лише на його нечисленну фракцію «Європейської Солідарності», представники якої без фінансової та організаційної присутності лідера деморалізуються та розпорошаться поміж іншими партіями. Зникнення Порошенка з політичної арени також усуне найбільш фінансово спроможного лідера опозиції, внаслідок чого Зеленському протидіятимуть лише невеликі та пересварені між собою націоналістичні партії, слабкий «Голос» Святослава Вакарчука та вже не переконлива для мільйонів виборців «Батьківщина». Таким кроком президент на певний час розчистить собі політичний простір від конкурентів.

Де-факто ув’язнення Порошенка може стати останнім козирем Зеленського, який у такий спосіб і підвищить власний рейтинг, і завдасть катастрофічного удару опозиційним силам. І, можливо, навіть зробить додатковий дружній жест у бік Кремля, що може відобразитися і на безпеково-енергетичних аспектах відносин з недружнім сусідом.

Водночас поширені насамперед порохоботами міфи про начебто потужну негативну реакцію світової спільноти на арешт Порошенка і навіть запровадження проти Зеленського санкцій за недемократичне переслідування політичних опонентів навряд чи будуть слушними. Порошенко сформував імідж відомого корупціонера на Заході, тож там немає багато впливових політиків, які всерйоз засуджували б його ув’язнення за корупційні справи. Дональд Трамп за Порошенка не заступиться, бо свого часу не отримав з України бажаного компромату на опонентів-демократів та особисто Джо Байдена, а Порошенко був надто обережний і наляканий, щоб знову втручатися в сутичку американських політиків. Макрону та Меркель Порошенко став байдужий, до того ж відносини між ними не склалися ще в часи його президентства, зокрема через його розходження між словами та справами. Тож, окрім кількох недорогих західних експертів, навряд чи світова спільнота сильно обуриться через виконану обіцянку Зеленського.

Чому Зеленському не варто садити Порошенка?

Проте, попри наявність більших переваг, аніж недоліків від ув’язнення Порошенка, Зеленський учинить недалекоглядний крок, санкціонувавши вирок політичному супернику.

По-перше, Зеленського і в Україні, і на Заході почнуть вважати мстивим, що назавжди розвіє образ «простого і щирого хлопця з народу», який став президентом. Політичні переслідування опонентів нікому не подобаються в демократичних країнах. А якщо врахувати, що суд над Порошенком відбуватиметься в тих самих традиціях, що і теперішнє судилище над волонтерами й атовцями Андрієм Антоненком, дитячим хірургом Юлією Кузьменко та медсестрою Яною Дугарь, то світова спільнота навіть в особі Міжнародного валютного фонду може повернутися до Зеленського спиною. Натомість ув’язнений Порошенко всіма силами своєї медійної та бізнесової імперії розкручуватиме із себе образ мученика, а політична практика в Україні підтверджує, що навіть корумпований міністр МВС у в’язниці стає популярним дисидентом. Проте це далеко не найгірший аспект.

По-друге, владі наразі залишається непряма вигода від Порошенка на волі як «лідера опозиції», де він де-факто виконує роль політичного опудала, відлякуючи всі здорові та незаплямовані політичні сили. Чимало громадян, спостерігаючи за акціями протестів порохоботів, розуміє, що будь-які мітинги проти влади нині завершаться перемогою корумпованого шоколадного олігарха, який знову на народних плечах зійде в президентське крісло. Це «опудало Порошенка» повністю нівелює в мільйонів українців бажання протестувати проти влади, а без цих мільйонів вуличні демонстрації не переростуть у Майдан. Антирейтинг експрезидента та його одіозного оточення настільки великий, що будь-які акції з Порошенком уже відвертатимуть від себе частину адекватних і тверезих громадян.

Ба більше, Порошенко на волі залишатиметься надійним гарантом роз’єднання опозиційно налаштованих до влади сил. До протестів прихильників Порошенка нізащо не приєднаються націоналісти, незаплямовані демократичні представники громадянського суспільства, прихильники львівського мера Андрія Садового, президентські амбіції якого Порошенко втопив у смітті, симпатики Саакашвілі та інші потенційні революційні соратники. Замкнути нині Порошенка – означає за короткий час дати можливість вирости новому незаплямованому лідеру опозиції, якому вже ні Свинарчуків, ні Липецької фабрики, ні панамських офшорів не закинеш.

Отож потенційний арешт Порошенка може стати для Зеленського початком нового непередбачуваного політичного серіалу, в якому не буде місця ні позитивним персонажам, ані гепіенду.

Валерій МАЙДАНЮК, політолог

Джерело: Leopolis.news