Правда про РосіюПоявилаяся можливість поїздити по глибинці Росії. З офіційним візитом побував у Невеле, Великих Луках, Куньє і Торопці, а також у селах цих районів

Основною метою був фестиваль повітроплавання. Отже, перше і найголовніше відчуття — країні в найближчому майбутньому капець. Я знаю, що в Москві все добре, і в містах-мільйонниках теж нормально. Навіть рядові обласні центри можуть запропонувати своїм жителям більш або менш нормальні умови. Але величезна кількість людей живе в містечках-райцентрах і селах. І ось там — пекло.

Білоруський БлогерЯ думаю, 2-3 покоління, і провінційної Росії в середній смузі просто не залишиться. У нас в машині був атлас з картосновою приблизно 20-річної давності. Вибираючи той чи інший ведмежий кут, ми часто приїжджали в нікуди. Ще позначені села тепер просто не існують — і це навіть не покинуті будинки, а бур’ян і дерева. Будинки згинули в землю, згнили, розчинилися і нічого вже не нагадує про минуле.

90% доріг всередині районів — напрямки, останній раз знали інструмент дорожника ще при Брежнєві або Горбачові. Повне руйнування транспортних і, як наслідок, економічних і соціальних зв’язків. Жменьки людей, які проживають, наприклад, у селах Куньенского району, розкидані по лісах та буєрах і нікуди не переміщуються в принципі. Ні на чім і немає доріг.

Друге відчуття: люди нічим не зайняті. Я зараз про села, не про міста. Практично немає городів, не видно ремонту житлових будинків, іншої господарської діяльності. Я не знаю, що там з родючістю ґрунтів, але з родючістю рук і голів точно біда.

Третє відчуття: прийняття ситуації як нормальної місцевим населенням, якесь заперечення реальності (впевнений, зараз як раз такі хлопці з’являться в коментах). Я не знаю, як там було при совку, але тепер у Росії прийнято вважати, що гівно по шию — це нормальна ситуація і іншої не буде. Вираз «які у вас погані дороги» викликає реакцію приблизно «зате ніхто чужий не проїде».

Неблагоустроєні міста, селища (села вже мовчу) — це рівно те, на що згодні місцеві жителі (і владу, яка начебто не від Бога, а від народу). Зауважте, я не хочу очорнити Росію, мені взагалі досить фіолетово до них, але різниця між білоруською та російською ментальністю вражаюча! Що це — азіатські гени? Виходить, білорусам колись пощастило побути частиною Європи, і ми на цьому ще виїжджаємо вже яке століття?

Четверте відчуття: загальний занепад місцевої економіки. В магазинах все завалено білоруськими товарами, оброблених полів немає, не видно діючих ферм і сільських господарств. У вікіпедії читаю про якийсь район «діючих виробництв немає, існує заготівля деревини». В районі! В районі не можуть виростити м’ясо і надоїти молока!

І нарешті. Я вже говорив вище, але тепер розкрию думка ширше. Росію погубить ось це відчуття «нормальності» і «заперечення реальності». Те, що паровоз на всіх парах мчить до дна — очевидно, але не для місцевих жителів і влади.

Я навіть більше скажу, в Росії все погано з побутовим патріотизмом — любові до себе і своїй батьківщині ось тут, у Луках, Куньє і Торопці. Десь там є Москва, ядерні ракети і кримнаш, однак зона комфорту (це іменна та, на яку ми поширюємо свою любов і зусилля) звужена навіть не до меж ділянки навколо будинку, а власне будинки і машини. Великий білий джип у похиленого тину — це нормально для місцевих жителів.

У загальному плані зона комфорту російських звужена до Москви і міст-мільйонників. Що там за МКАДом? Чи є життя? Напевно, немає.

Як не сумно це говорити, але ця країна приречена. Росія не зможе переварити свої гігантські простори, але заперечує цей факт.

І ще: я був би радий помилятися.