Дрогобиччани у Києві - євромайдан9 січня на столичному Майдані Незалежності відбувся виїзний фестиваль бойківської коляди «Дрогобиччина колядує на Майдані»

У святочному дійстві взяли участь мистецькі колективи міста Дрогобича, Дрогобицького району а також інших районів Бойківщини, котрі відгукнулися на заклик відсвяткувати коляду на Київських Пагорбах.

З ідеєю бойківської коляди на Євромайдані у Києві під час Різдвяних свят звернувся до громадськості та місцевої влади відомий дрогобицький підприємець та громадський діяч Микола Походжай. Ідею підтримали Дрогобицька районна рада на чолі з головою Михайлом Сікорою та відділ культури Дрогобицької райдержадміністрації. У результаті до участі в акції зголосилися численні мистецькі колективи краю, котрі підготували святковий репертуар представлений колядами, вертепними дійствами та патріотичними піснями. Загалом зібралося майже 300 охочих взяти участь у бойківській коляді на Майдані Незалежності у нашій столиці.

Дрогобиччани у Києві - євромайдан8 січня о 21.00 святочна громада колядників зібралася у катедральнім соборі Святої Трійці. Спільно помолившись перед дорогою і отримавши благословення від о.Тараса Гарасимчука, учасники акції заколядували і чотирма автобусами та двома маршрутками вирушили до Києва. По дорозі до автоколони приєдналися ще два колективи – зі Сколе й Жидачева, які також зголосилися до участі у бойківській коляді на Майдані. Разом з колядниками до Києва вирушила творча група ТРК «Алсет», котра фіксувала усю роботу виїзного фестивалю «Дрогобиччина колядує на Майдані».

У Києві концертна програма коляди 9 січня почалася вже в 10.00 з виступу двох колективів – сіл Ясениця і Доброгостів – у храмі Св. Василія Великого ЧСВВ. Приблизно в той сам час концерт колядок дав і хор зі Сколе у патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ на лівому березі Дніпра.

Решта учасників пішою ходою, колядуючи, рушили до Михайлівського собору, прославленого своїм людяним і патріотичним чином під час побиття мирних протестувальників у ніч із 30 листопада на Майдані. З’єднавшись під соборними стінами, Дрогобиччина зведеним хором заколядувала спочатку під воротами, потім на подвір’ї і врешті у самім храмі. Від Михайлівського собору процесія колядників з Дрогобиччини розпочала хід через Софійську площу, попри Софійський собор – до Майдану Незалежності, де завдяки домовленості Студентської координаційної ради з ведучими головної сцени Майдану було домовлено про надання цієї сцени учасникам бойківської коляди на час від 11.00 до 19.00.

Відтак на сцену Майдану піднялися ведучі виїзного фестивалю Іван Сех та Марія Василенко, котрі професійно взяли провід на сцені і, створюючи святковий настрій підготовленими промовами, представляли почергово наші колективи.

Першим виступив фольклорний колектив Народного дому с.Дорожів «Дорожівчанка» (керівник Надія Блощинська). Далі – колектив Народного дому с.Добрівляни з програмою колядок (Ольга Мельничин), гурт молоді дрогобицької парафії Бл. свщ.-муч. Северіяна, Якима, Віталія з вертепом на ходулях (духівник о.Андрій Бунь), вертеп Народного дому «Просвіта» зі Східниці (Наталія Хайнацька), колектив Народного дому с.Доброгостів (Галина Жагаляк), народний самодіяльний колектив Дрогобицького Народного дому «Журавка» (Степан Грицай), вертеп Народного дому с.Медвежа (Леся Буняк), народний самодіяльний чоловічий колектив «Ясени» Народного дому с.Ясениці (Василь Гапуняк), молодіжна організації Українська молодь Христові парафії Пресвятої Трійці с.Дережичі (духівник о.Михайло Олійник), камерний хор музично-педагогічного факультету ДДПУ ім. І.Франка «Різдвяні Дзвони» (Ліля Кобільник) та концертна група Заслуженого Прикарпатського ансамблю пісні й танцю України «Верховина» (керівник групи Орися Ткачук). Між колективами із Дрогобиччини виступив також вертеп із Жидачева.

Деякі гурти, виступивши на головній сцені Майдану, перейшли на майданчик біля КМДА і там продовжили виступати з колядами і вертепними виставами, а вертеп зі Східниці, поїхав до приватної резиденції Президента України Віктора Януковича «Межигір’я», де, звісно ж не пропущений «Беркутом» до ґаранта, поколядував біля каплиці поблизу і повернувся до Києва.

Таким чином, задум організаторів бойківської коляди на Майдані у Києві здійснився вдало і сповна. Усі 11 колядкових та вертепних колективів, що виїхали з Дрогобича, виступили на головній сцені Майдану. У такий спосіб ми разом підтримали Майдан у час різдвяно-новорічних свят, коли, зі зрозумілих причин, учасників протестних акцій поменшало і коли так важливо було не допустити спаду політичної активності Майдану. Тоді ми колядою привертали увагу людей, і вони, захоплені святочним дійством на сцені, мимоволі зупинялися і наповнювали Майдан. А разом із тим сердечно дякували виступаючим колективам і заохочували їх продовжувати свої виступи.

Передавши Майдану священну енергетику бойківської коляди, наші краяни набралися його революційної енергетики і привезли дух Майдану з Києва до своїх рідних осель і місцевих громад. Що є дуже важливо, оскільки порочна система чинної влади запустила свої відгалуження далеко в регіони, де вже також пора починати рішучу боротьбу із нею.

Організатори висловлюють велику подяку всім колективам, що взяли участь в акції «Дрогобиччина колядує на Майдані», о.Тарасу Гарасимчуку за допомогу в проведенні фестивалю, підприємцю Роману Мулю за передані для Майдану пампухи та кожному, хто матеріально й духовно підтримував захід, бажають їм міцного здоров’я, гарних здобутків у творчій і професійній діяльності, веселих свят надалі, а найголовніше – якнайшвидшої і остаточної перемоги українського Євромайдану.

Володимир ПОГРАНИЧНИЙ