квартири у Дрогобичі  

Дрогобиччина — новини краю

Інформаційний портал Дрогобицького району

Юрій Дрогобич

Юрій Котермак - Юрій ДрогобичПри святоюрській школі у XV столітті ази освіти побирав допитливий хлопчина Юрій Котермак. Скоро Єв­ропа заговорила про нього як про Юрія Дрогобича. Так він підписував свої праці. У 1445 році винахідник друкарського металевого шрифту німець Й. Гутенберг лиш видрукував першу кни­жку (кажуть, корейці випередили винахід Гутенберга на 75 років, але про це стало відомо лиш сьогодні), 1464 року такий шрифт з’явився в Італії, а вже в 1483 році Юрій Дрогобич видав у Римі свій науковий трак­тат «Прогностична оцінка поточного року» (латинською мовою). Перша друкована книга вітчизняного автора!

У «прогностику» на 1483 рік з неабиякою точністю передбачено час двох затемнень Місяця, визначено гео­графічні координати багатьох міст. Уперше в історії книгодрукування, зокрема, тут згадуються Дрогобич, Львів, Вільнюс, Москва. Автор дає поради, як боротися з епідеміями, засуджує війни, в тім числі турецько-татарські напади.

Передмова до книги написана поезією. В ній вислов­лена смілива як на той час думка про могутність люд­ського ума, про те, що світ пізнаванний:

Обшири неба для наших очей незбагненно великі;
Розумом легко, проте, можемо їх осягнуть.

Цю тезу свого вчителя блискуче проілюстрував ос­новоположник геліоцентричної системи світу Міколай Коперник – Юрій Дрогобич учив його астрономії в Кра­ківському університеті.

Астроном і медик, математик і географ, поет і філо­соф, Юрій Дрогобич був не тільки одним із ректорів Краківського, але й ректором найстарішого в Європі Болонського університету

– і то в епоху Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Рафаеля, коли Європа, і переду­сім Італія, славилася особливим розвитком науки і мис­тецтва. Як астронома (астролога), його запрошував у свої володіння герцог Феррари, як лікаря – кликав до себе польський король. Рукописний «прогностик» Юрія Дрогобича на 1478 рік власноручно скопіював собі ві­домий німецький вчений Гартман Шедель, автор вида­ної в кінці XV століття «Всесвітньої хроніки».

Десь у Кракові загубилася могила Юрія Дрогобича. Може, там її шукати, де похований італійський письмен­ник і дипломат Буонаккорсі-Каллімах, якого Юрій знав ще з дрогобицьких зустрічей ? (Каллімах кілька разів гостював у Дрогобичі – в управителя солеварні, свого родича з Флоренції А. Тедальді. Бачачи, як той родич експлуатує дрогобичан, письменник-гуманіст попереджу­вав: «Бережіться його, як головні, котра обпікає, коли тліє, і очорнює, коли згасне»). На могилі Каллімаха – художня плита за проектом Віта Ствоша. Знайти б і увічнити місце поховання першого доктора з Русі, видатного вітчизняного гуманіста Юрія Котермака-Дрогобича, який прожив недовге (бл. 1450 – 1494), та велика життя.

      Ви володієте цікавішою інформацією на тему, радо розмістимо її на ресурсі,
наша скринька: 2drogobych@gmail.com
Обов'язкові для заповнення - лише поле "Ім'я"

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.