тюрма на СтрийськійДо 73-ої річниці УПА у музеї «Тюрма на Стрийській» вперше відбудеться презинтація книги-спогадів в’язня (дворазового — 1947, 1949) цієї тюрми Миколи Петрущака

ЗАПРОШУЄМО ДРОГОБИЧАН ТА ГОСТЕЙ МІСТА!

ПРО АВТОРА

Микола Петрущак-«Малий»

Народився 6 січня 1930 року в селі Сторона на Дрогобиччині у національно-свідомій, патріотичній родині. Батько Яким і стрийко Микола у 1918-1920 роках були вояками УГА. Брати Василь і Терентій та стрийко Микола загинули в Українській Повстанській Армії.

У 1942-1944 рр. Микола Петрущак навчався в Дрогобицькій гімназії. У час комуністичної окупації Західноукраїнських земель у 1944 році хата родини Петрущаків була спалена більшовиками. Родину вивезено на Сибір, сестру Марію заарештовано органами НКГБ.

тюрма на СтрийськійПід час національно-визвольної боротьби Українства Микола Петрущак, будучи членом юнацької ОУН, допомагав повстанцям. У 1947 році разом з декількома побратимами був заарештований і засуджений на 10 років ув’язнення. У 1948 році під час етапування на Харківщину йому і ще кільком ув’язненим вдалося втекти з-під конвою.

З величезними труднощами добирався до своїх бойових побратимів. Перебував у кущовій боївці «Вихора», а потім — «Шума». Його, важкопораненого, у 1949 році у м.Бориславі схопили чекісти і засудили повторно. Покарання відбував у концтаборах ГУЛАГу — Інті та Абезю. Після звільнення у 1956 році повернувся на Самбірщину.

Активно включився у боротьбу за реабілітацію підпільної Греко-Католицької Церкви, а згодом боровся за її легалізацію. Одружився з Ярославою Ліськевич, брат якої, Богдан, загинув у концтаборах ГУЛАГу.

З 1990 року — член Головної Булави Всеукраїнського Братства ОУН-УПА імені генерала Романа Шухевича — Тараса Чупринки. У 1990 році обраний Станичним Братства.

Микола Петрущак — автор близько ста статей і нарисів про національно-визвольну боротьбу, про окремих підпільників та розвідки щодо діяльності ОУН-УПА на теренах Самбірщини та України. В його доробку — історико-краєзнавчий нарис «Катакомбна церква» (виданий у 1994 році, перевиданий у 2006 році), друга книга автора — «Історичний огляд медичної допомоги Самбірщини» (2007 рік). У 2013 вийшла друком книга спогадів про національно-визвольну боротьбу УПА «Тернистими дорогами правди».

13 жовтня 2015 року книга-спогад про тернисті шляхи боротьби українського повстанця вперше в житті автора буде презентуватися саме на Дрогобиччині — на малій батьківщині Миколи Петрущака і, що є символічно, — саме у приміщенні колишньої тюрми НКГБ — у місці, де був ув’язнений за свою любов до України.

Зважаючи на важливість інформації, поданої автором у книзі та на її популярність, до кінця 2015 року очікуємо на перевидання цих спогадів.