нафта БориславаДепутати Борислава вимагають від прокурора області вжити заходів щодо недопущення вибухів у місті у зв’язку з припиненням видобутку нафти

Депутати Бориславської міської ради звернулися до прокурора Львівської області Юрія Квятківського з проханням вжити заходів щодо вирішення питання запуску свердловин для недопущення різкого підняття рівня загазованості і небезпеки неконтрольованого скупчення газів, що може призвести до вибухів і людських жертв.

«Борислав – єдине місто, яке розташоване на нафтовому родовищі. Нещадна його експлуатація в ХІХ та ХХ століттях не могла минути даром. Нині Борислав розташований на двадцяти тисячах так званих шурфів і копанок і у будь-яку мить може провалитися крізь землю. Раніше шурфи й копанки копали вручну, видобували з них нафту, потім ці отвори засипали, але небезпека проваль залишилася й досі. Періодично ми це спостерігаємо й тепер. Глибокі прірви несподівано утворюються навіть у центральній частині міста – на вулиці Шевченка, на городах у людей. Місцями нафта неконтрольовано виходить на поверхню, попадає в гирло річки Тисмениця та в колодязі і поверхневі води.

За 160 років видобутку нафти у Бориславі теперішня ситуація є найгіршою.

У Бориславі є будинок, який стоїть у прямому розумінні на пороховій бочці. Нафта витікає просто з підвалів 4-поверхового житлового будинку по вул.Чорновола. У 60-х роках минулого століття тут, перевиконуючи план, будували житло для газовиків. Про те, що за часів Австро-Угорщини тут була копанка, будівельники промовчали.

Час від часу у Бориславі трапляються викиди нафти, у 2012 р. таких було аж два. 16.07.2012 р. нафта потрапила у водопровідну мережу, в пошкоджений водогін, в помешканнях вийшла з ладу побутова техніка – водонагрівні котли, пральні машини, бо замість води по трубах текла нафта.

Подекуди нафтові фонтани сягають кількох метрів, наприклад свердловина № 494 що на вул. Нафтовій біля житлових багатоповерхівок вул. Дорошенка була зупинена у 2012 р., після чого утворила грифон, саме з неї у водопровідні мережі потрапила нафта, після цього випадку експлуатація була відновлена. Зараз вона знову в переліку на припинення експлуатації.

Якщо не вирішувати цієї проблеми зараз, то у будь-який момент може повторитися катастрофа 1972 року. Тоді вибух газу у Бориславі зруйнував двоповерховий будинок, загинуло дев’ятеро людей.

Схожа ситуація чи не в більшості будинків центральної частини Борислава. Саме цей газ є причиною багатьох захворювань у місті.

Уже 25 років показник онкозахворюваності у Бориславі є одним з найвищих у Львівській області. Улітку, коли спека сягає 30 градусів, ми просто не маємо чим дихати: випаровується нафта.

Відповідно до наказу начальника НГВУ «Бориславнафтогаз» від 5.03.2016 року № 150,  зупинено видобуток нафти зі свердловин в м.Бориславі та смт Східниця «у зв’язку з економічною неефективністю»: 126 у м.Бориславі, 44 – смт Східниця, желонкових свердловин – 23 Бориславського родовища, 73 – Східницького родовища», – йдеться у зверненні.