Богдан Матківський - ДрогобичНапередодні Великодня Верховна Рада прийняла довгоочікувані історичні закони національного очищення і відновлення справедливості

«З великим задоволенням сьогодні проголосував за закон «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів та заборону пропаганди їхньої символіки», — сказав Богдан Матківський. — Символічно, що це відбулося у Чистий четвер».

Народний обранець наголосив, що у прийнятому законі визначено злочинними комуністичний та нацистський режими, жертвами яких стали мільйони українців.

«Новий закон передбачає відповідальність за пропаганду комуністичного та нацистського режимів та публічне використання їх символіки, — зазначив Б.Матківський. — За виготовлення, поширення і використання комуністичної символіки, гімнів СРСР та УРСР караються обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк з конфіскацією майна або без такої. Якщо ж ці дії будуть вчинені представниками влади, або повторно, або організованою групою осіб, злочини будуть каратися позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої.

У законі виписано процедуру та терміни перейменування об’єктів, які носять «комуністичні» назви. Відбудеться очищення України від символів та пам’ятників, які возвеличують функціонерів тоталітарного режиму. Буде проведено розслідування злочинів геноциду, злочинів проти людства та людяності, військових злочинів, здійснених представниками тоталітарних режимів. 23 серпня, коли сталінський СРСР та гітлерівський Третій Райх уклали угоду, яка розпочала Другу світову війну, законом встановлено Днем пам’яті жертв комуністичного та нацистського тоталітарних режимів».

Відновленням історичної справедливості стало прийняття Верховною Радою закону авторства Юрія Шухевича про визнання ОУН та УПА борцями за незалежність України, за який також віддав свій голос народний обранець від Дрогобиччини. Згідно з цим законом, усі люди, які боролись за незалежність у збройних, парамілітарних, підпільних, політичних організаціях чи вели цю боротьбу індивідуально, визнаються борцями за незалежність України. Закон передбачає визнання таких організацій, як Союз визволення України, УСС, УНР, Гетьманат, ЗУНР, партизанські і повстанські загони Наддніпрянщини, Карпатську січ, УПА, ОУН, Сейм Карпатської України, Українська Гельсінська спілка тощо.

Верховна Рада нарешті позбавила суспільство радянських кліше, замінивши термін Велика Вітчизняна війна на Другу світову.

У законі «Про увічнення перемоги над нацизмом в Другій світовій війні 1939-1945 рр.» закріплено офіційне використання загальносвітового терміну «Друга світова війна 1939–1945 рр.» Запроваджується День пам’яті та примирення – 8 травня, з метою увічнення пам’яті усіх жертв Другої світової війни. 9 травня в Україні буде відзначатися як державне свято – День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 рр. Скасовується використання радянської символіки під час вшанування пам’яті полеглих та увічнення перемоги над нацизмом.

«Верховна Рада також прийняла закон, яким зняла гриф «секретно» з архівів КДБ, що сприятиме об’єктивному висвітленню подій радянського періоду нашої історії», — зазначив Богдан Матківський.

Прес-служба народного депутата України.