охорона здоровя - дрогобиччинаОстанніми роками в Україні невпинно зростає захворюваність на туберкульоз

Туберкульоз – це заразна інфекційна хвороба, хворіють люди і більше ніж 55 видів домашніх та диких тварин, риб та ще 25 видів птахів. Поміж ними та людиною можливе перехресне зараження. Немає такого органу людини чи тварини, який би не вражав туберкульоз.

Захворювання починається тоді, коли в організм потрапляють особливі мікроби – туберкульозні палички або мікобактерії туберкульозу.

Зараження туберкульозом відбувається від хворих на туберкульоз людей, але можливе від великої рогатої худоби, свиней, овець, кіз, коней, кролів, птиці та інших. У 95% випадків туберкульозна паличка потрапляє в організм людини через легені.

Особливо легко заражаються туберкульозом діти. Не можна допускати, щоб діти спілкувалися з туберкульозними хворими. Не слід дозволяти цілувати дітей не тільки хворим, але й здоровим. Хворий на туберкульоз повинен мати окрему кімнату, а якщо це неможливо, то для нього відокремлюють частину кімнати. Дитячі ліжка повинні стояти від ліжка хворого на відстані не менш ніж 3 метри, хоча це дуже умовно, бо найкраще ізолювати хворого й здорову дитину в різних кімнатах. Усі дитячі речі та іграшки треба зберігати окремо, і не допускати їхнього контакту з речами інших членів сім’ї.

Найважливішим засобом захисту від туберкульозу є дотримання правил особистої гігієни, утримання в чистоті свого одягу та взуття, часте миття рук, не тільки перед їдою, а одразу ж після повернення з вулиці додому. Для утримання імунітету на належному рівні слід добре харчуватися. Їжа повинна бути різноманітною, багатою на білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи. Житлові та робочі приміщення слід добре провітрювати, застосовувати вологе прибирання, а також відкривати штори, гардини, щоб у кімнату заглядало сонце, яке вбиває мікобактерії туберкульозу. Це значною мірою убезпечує від зараження туберкульозом.

Кожен громадянин повинен знати дев’ять основних симптомів туберкульозу легенів: кашель 3 тижні й більше, у т.ч. із відхаркуванням мокротиння, втрата маси тіла, стомлюваність, лихоманка, потіння вночі, біль у грудній клітці, задишка, втрата апетиту, кровохаркання.

При ураженнях туберкульозом інших органів людини можуть бути три загальні симптоми: втрата маси тіла, лихоманка, потіння вночі.

При наявності будь-яких із названих ознак треба негайно звернутися до лікаря.

Усім дітям до 14 років потрібно один раз на рік проводити туберкулінову пробу Манту. Також дорослим від 15 років і старшим необхідно звернутися у свої поліклініки та пройти рентгенфлюорографію легень, хоча б раз на рік або у два роки.

Щоб уберегти себе від туберкульозу, не купуйте молоко, сметану, сир, м’ясо на стихійних ринках, де вони не перевіряються і можуть бути заражені. Категорично забороняється користування речами, посудом, рушниками, зубними щітками хворих на туберкульоз.

Лікування туберкульозу тривале й складне. До того ж, протитуберкульозні ліки токсичні та спричиняють різну побічну дію. Досить часто доводиться вдаватися до хірургічних операцій і видаляти уражений туберкульозом орган або його частку. Більшість хворих вимушені усе життя перебувати під наглядом фтизіатрів і періодично отримувати запобіжне лікування, щоб не повернулася недуга. Що раніше виявлено туберкульоз, то краще він піддається лікуванню. Тому легше запобігти захворюванню на туберкульоз, аніж лікувати його. Бо як кажуть: «береженого – Бог береже».

Бережіть себе!

Лев КРУГЛІЙ, лікар Дрогобицької міської поліклініки