святого РоманаСьогодні вірні вшановують пам’ять святого мученика Романа, який постраждав за віру в IV ст.

Як пише Рівненська єпархія УПЦ (КП), святий мученик Роман був дияконом храму Кесарії Палестинської. Під час одного з гонінь на християн він переселився в Антиохію, де укріпляв християн своїм прикладом і гарячою проповіддю.

Коли правитель Антиохії Асклипіад задумав зруйнувати християнський храм, святий Роман закликав віруючих відстояти свою святиню. Він переконав їх у тому, що якщо вони збережуть храм, то будуть радуватись тут, на землі, в Церкві войовничій,

а якщо загинуть, захищаючи храм, то будуть радіти в торжествуючій Церкві Небесній. Бачачи таку рішучість народу, правитель не насмілився виконати свій намір.

Через деякий час, коли в місті почалось язичницьке святкування і багато людей зі всієї околиці прийшло в Антиохію, святий Роман почав викривати ідолопоклонство і закликав всіх слідувати за Христом. Його схопили і піддали катуванням.

Мученик Роман був засуджений до спалення, але несподівана злива погасила вогонь. Святий став прославляти Христа і хулити язичницьких богів. Правитель наказав відрізати йому язик, але, і без язика, святий Роман продовжував голосно славити Господа. Тоді мучителі приговорили його до повішання.

Народні прикмети на 1 грудня

— Існує народна прикмета, якщо 1 грудня тепло на вулиці – зима буде теплою і м’якою, і навпаки.
— Вітер дме сильний 1 грудня – взимку віхол і хуртовин буде багато.
— Якщо 1 грудня погода протягом дня швидко змінюється, то зима взагалі буде дуже мінливою.
— Якщо на клямці з’явилася іржа – чекай негоди найближчим часом.
— Потрібно спостерігати за погодою 1 грудня вранці, вдень і ввечері – це дозволить дізнатися, якою буде погода в грудні, січні і лютому.
— Кола навколо місяця – незабаром буде мороз.
— Ворона по дорозі ходить – буде відлига.
— За народною прикметою, комар у будинку з’явився 1 грудня – чекай відлиги.