вибори в УкраїніПолітологи оцінили шанси політика

Антикорупційний рух Міхеїла Саакашвілі набирає обертів. На початку тижня учасники руху провели черговий форум. Цього разу – після Одеси і Києва – вони навідалися до Харкова.

Саакашвілі виступив із 40-хвилинною промовою. Як звично, не шкодував гострих слівець на адресу можновладців, називав їх злодіями і корупціонерами, звинувачував у тім, що довели країну до зубожіння. Притім колишній очільник Грузії раз у раз наголошував, що часу в українців немає, треба діяти вже і негайно.

“Вони, – каже Саакашвілі, – повинні піти”. Якщо підписи не допоможуть, пригрозив губернатор Одещини, мільйон людей він приведе на Печерські пагорби.

Саакашвілі сподівається, що їхній Антикорупційний рух підтримають не лише на Півдні та Сході, а й у решті регіонів країни. Але очевидно, що його мета – не лише здобути прихильність українців як очільник громадського руху, а досягти більших висот. На що ж може претендувати Саакашвілі? І які його шанси взяти найвищі політичні вершини?

Олексій Голобуцький, політолог, заступник директора Агентства моделювання ситуацій:

– Президентом чи депутатом Саакашвілі поки що стати не може, оскільки закон передбачає, що для того, аби пройти до парламенту, людина повинна п’ять років проживати в Україні, а щоб претендувати на посаду глави держави – 10. А от прем’єрське крісло він має шанс посісти. Разом з тим, якщо будуть оголошені дострокові парламентські вибори, одеський губернатор може доволі швидко створити партію, назвати її, наприклад, “Блок Міхеїла Саакашвілі” й керувати нею, навіть не будучи у виборчому списку. Так робить, наприклад, Качинський у Польщі, розставивши всюди своїх людей.

Він – відомий реформатор. І коли говорять про його кінцеву мету, може йтися не про якусь посаду в українському політикумі. Думаю, Саакашвілі хоче досягти очевидного успіху в більшій, ніж його, країні, тобто Україні.

Крім того, ставши уособленням реформ і в Україні, Саакашвілі зміцнить свою репутацію у світі. Для нього це важливо. Не відкидаю, що Саакашвілі може цікавити робота в авторитетних міжнародних організаціях, наприклад, в ООН. Він хоче посісти своє місце в історії.

Андрій Миселюк, директор Інституту соціально-політичного проектування “Діалог”:

– Ще тоді, коли відбувся Перший Антикорупційний форум в Одесі, стало зрозуміло: це перший крок Саакашвілі задля створення політичної партії. З погляду позиціонування він вибрав дуже вдалу нішу, адже є величезний суспільний запит на початок реальної боротьби з корупцією. Губернатор Одещини, який збирає довкола себе всіх тих, що не хочуть далі терпіти корупцію у країні, виглядає дуже виграшно на тлі інших чиновників, котрі цю тему ігнорують або обмежуються формальними заявами.

Саакашвілі має дуже великі амбіції. Йому затісно в межах Одеської області. У нього зовсім інша траєкторія розвитку як політичної фігури, як політичного актора першого плану, ніж перетворення Одещини на взірець успішних реформ. Хоч він сам не каже, що хоче посісти пост прем’єра, проте його земляки, зокрема Сакварелідзе, запевняють, що Саакашвілі був би добрим прем’єром. Це такий загальновідомий трюк, коли перша особа говорить: “Ні, я ні на що не претендую”, а його оточення заявляє протилежне.

Саакашвілі може націлитись і на президентську посаду. Початок конфлікту між ним і чинним Президентом – лише питання часу. Дуже близького.

Андрій Юсов, співголова ради Інституту національних інтересів:

Немає сумнівів, що результатом політичної активності Саакашвілі буде створення нової партії. Очевидно, що він і команда, яка долучилася до його проекту, розраховують на дострокові парламентські вибори, поки Саакашвілі в тренді (а він справді входить до трійки найпопулярніших політиків у державі). Зрозуміло, що водночас ідеться про прем’єрські амбіції екс-президента Грузії. Проте цілком можливо, що з часом із Конституції заберуть обмеження щодо терміну проживання в країні кандидата на пост глави держави, і Саакашвілі може претендувати на цю посаду.

Ірина КОВАЛЕНКО, Наталія ВАСЮНЕЦЬ

Частина 1Частина 3