Символ стійкості українців – кухонна шафа з керамічним півником з деокупованої Бородянки – відтепер надбання музейного фонду України

Проведено культурну «спецоперацію» з музеєфікації легендарної кухонної шафи та збереження всього її вмісту. Відсьогодні вона перебуває у фондах Національного музею Революції Гідності. Разом із шафою передано декоративного керамічного півника, який вистояв під час вибуху рашистської авіабомби, передає ДНК.

Близько двох тижнів минуло з часу звільнення Київщини від окупанта. Топографія України поповнилась новими місцями масових злочинів росіян. Прийде час, і ці трагічні сторінки обов’язково будуть меморіалізовані та осмислені, пам’ять про невинно загиблих стане частиною нашої національної пам’яті та історії. Як і свідчення героїзму та стійкості у боротьбі за свободу українського народу супроти ницого та цинічного ворога.

Одним із символів цієї стійкості стала кухонна шафка на стіні вщент зруйнованої бомбою багатоповерхівки у Бородянці на Київщині. Уціліла там, де шансів, здавалося б, жодних. З усім своїм вмістом: порцеляновим посудом, скляними віконцями дверцят, баночками для спецій, традиційними сувенірами. І навіть керамічною декоративною посудиною для напоїв у вигляді півника, виготовленою у 1960-х роках видатними майстрами художньої кераміки із Василькова Валерія та Надії Протор’євих. Звичайний елемент кухонного інтер’єру став легендою завдяки світлині київської фотокореспондентки Єлизавети Серватинської, що облетіла увесь світ.

Фото півника із шафкою, уцілілою з усім начинням, на рештках багатоповерхівки стало ілюстрацією чи не найпоширенішої сьогодні переклички серед українців: «Ти як? – Тримаюсь…».

Утім будівля, на якій тримається шафка, перебуває в аварійному стані, стіна ось-ось може повалитися. Тож постала необхідність врятувати і зберегти цей унікальний символ опірності українців.

14 квітня з дозволу власниці квартири Надії Сватко шафку було дбайливо демонтовано. Важливим було зберегти кожну деталь, аж до шурупів, на які шафка кріпилась до стіни. Навколишня місцевість, руїни будівель і сама стіна із шафкою були задокументовані Dron.ua за допомогою дрона для створення 3-D моделі, здійснено фото- і відеозйомку, зафіксовано розміщення кожної деталі, що у майбутньому дозволить відтворити розташування і середовище з максимальною точністю. Також представники Музею Майдану та Довженко-Центру зафотографували навколишність, зібрали предмети та усні свідчення мешканців прилеглих будинків.

Непросту операцію зініціювали та реалізували культурна інституція «Міжвухами» у партнерстві з Музеєм Майдану, Штабом порятунку спадщини та ПрАТ «Систем Солюшнс». Музеєфікація стала можливою за сприяння Бородянської селищної ОТГ і Міністерства культури та інформаційної політики. А завдяки високому професіоналізму співробітників Державної служби з надзвичайних ситуацій бородянський символ стійкості, невмирущості та перемоги світла над темрявою відтепер став надбанням музейного фонду України.

Це перша експедиція, якою Штаб порятунку спадщини разом із партнерами розпочинають системну роботу зі збору історії цієї війни росії проти України. Наше завдання – фіксувати і зберігати матеріальні та нематеріальні свідчення стійкості і сміливості українців, їх здатності до взаємодопомоги, взаємопідтримки та непоступливості перед ворогом, героїчну боротьбу українців за гідність та свободу.

Музейники, культурні діячі, військові й активісти нині активно працюють над збереженням пам’яті про війну, намагаються не прогледіти миті, не втратити важливих предметів і символів, йдуть по гарячих слідах наших трагедій та перемог, аби зберегти історичну пам’ять про найвизначальнішу подію сучасної історії. Прийде час, і ті, хто боронив Україну та пережив із нею пекло війни, поведуть своїх дітей та внуків у музеї, щоб вшанувати наших людей і побачити не лише історію боротьби, але й те, заради чого ми боролись.